5 największych kosztów przy zakupie mieszkania

Zakup mieszkania to duże przedsięwzięcie, do którego należy się przygotować.

Zakup mieszkania to duże przedsięwzięcie, do którego należy się przygotować.

O tym, na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania, opowiemy w osobnym tekście. Dziś dowiecie się jakie koszty wiążą się z zakupem nieruchomości.

Oprócz samej ceny nieruchomości, istnieje wiele innych kosztów, o których powinniśmy pamiętać podczas planowania zakupu mieszkania.

  1. Opłaty notarialne. Notariusz sporządza akt notarialny, który jest niezbędny do przeniesienia własności nieruchomości. Opłaty notarialne są ściśle regulowane przez prawo i zależą od wartości nieruchomości. Twój agent nieruchomości zwykle pracuje z jednym notariuszem, u którego może mieć zniżki dla swoich klientów.
  2. Nie możemy zapomnieć o kosztach związanych z formalnościami kredytowymi i dokumentacją. W zależności od regionu, w którym znajduje się mieszkanie, możemy być zobowiązani do zapłacenia różnych opłat administracyjnych, takich jak opłata skarbowa czy opłata sądowa za wpis do rejestru gruntów, prowizja bankowa czy wycena nieruchomości. Warto skonsultować się z biurem nieruchomości lub doradcą kredytowym, aby poznać szczegóły związane z tymi formalnościami i kosztami. 
  3. Innym kosztem, który nie jest bezpośrednio związany z zakupem nieruchomości, ale może mieć duże znaczenie, są koszty remontu i wyposażenia mieszkania. Po zakupie nieruchomości, może wymagać ona pewnych napraw lub modernizacji. Pamiętajmy też o zakupie mebli i sprzętu AGD. Warto zarezerwować odpowiednią ilość środków finansowych na ten, czasem zupełnie niespodziewany cel.
  4. Koszty związane z pośrednikiem nieruchomości. Jeżeli korzystamy z usług pośrednika, musimy zapłacić prowizję, która jest zazwyczaj naliczana jako procent od ceny transakcyjnej nieruchomości. Wynagrodzenie agenta nieruchomości może się różnić w zależności od pośrednika oraz regionu, w jakim poszukujemy mieszkania oraz poziomu skomplikowania transakcji . Przeczytaj również tekst `Dlaczego warto współpracować z agencją nieruchomości przy zakupie mieszkania."
  5. Jeśli nabywana nieruchomość nie jest pierwszą, którą będziesz posiadać, u notariusza zapłacisz podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% ceny sprzedaży. 31.sierpnia 2023 r ustawodawca zwolnił z tego obowiązku osoby nabywające swoją pierwszą nieruchomość. O szczegóły zapytaj swojego agenta nieruchomości. Przeczytaj tekst `Dlaczego warto mieć tylko jednego agenta nieruchomości`

Wszystkie te koszty powinny być odpowiednio uwzględnione w budżecie zakupu mieszkania. Przygotowanie się na nie pozwoli uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i zaoszczędzi czas i nerwy. Pamiętaj, że to tylko przedstawienie ogólnych kosztów związanych z zakupem mieszkania, a wszystko może się różnić w zależności od indywidualnej sytuacji oraz lokalnego rynku nieruchomości.

Poniżej znajdziecie kalkulator do wyliczania kosztów transakcyjnych zakupu nieruchomości.

Umów się na bezpłatną wizytę w celu zbadania swojej zdolności kredytowej z naszym doradcą hipotecznym Izabelą Cor, tel. 501 279 256 lub napisz mail iza@inhouse.szczecin.pl

Wysokość prowizji: do uzgodnienia w biurze

Spółdzielcze - własnościowe prawo

Własność

Uwaga - Kalkulator ma na celu w uproszczeniu przedstawić opłaty związane z zakupem nieruchomości, nie uwzględnia on np.: opłaty za wypisy aktu notarialnego (około 50-200 zł), ewentualnych kosztów kredytu.
Podane ceny są kwotami urzędowymi (z wyłączeniem prowizji agencji). Zapytaj doradcę o obniżenie kosztów.