10 ważnych pytań!

O co zapytać sprzedającego?

10 pytań, które należy zadać, zanim kupisz mieszkanie!

 

  1. Dlaczego mieszkanie jest na sprzedaż? Dzięki temu pytaniu dowiesz się, jak bardzo Sprzedającemu zależy na czasie, czy aktualny stan prawny nieruchomości nie zmieni się, np. w skutek nadchodzącego rozwodu.
  2. Jakie są średnie opłaty za czynsz i media.

Dzięki temu pytaniu dowiesz się czy można spodziewać się nadpłat na ogrzewaniu, czy budynek jest dobrze docieplony, jakie dodatkowe opłaty musisz wziąć pod uwagę, planując miesięczny budżet.

  1. Jakie elementy wyposażenia zostaną w mieszkaniu?

Od agenta nieruchomości dowiesz się, jak spisać protokół uzgodnień i przekazania mieszkania, żeby meble i sprzęt obiecane na pierwszej prezentacji, faktycznie

  1. Kiedy można się wprowadzić?

Dzięki temu pytaniu będziesz wiedzieć, na kiedy zarezerwować ekipę przeprowadzkową, kiedy wypowiedzieć umowę najmu starego mieszkania.

  1. Jakie są udogodnienia dla mieszkańców?

Czy będziesz mieć blisko do przystanku komunikacji miejskiej, czy w pobliskim parku jest wybieg dla twojego psa, czy najbliższa szkoła cieszy się dobra opinią i wiele innych. Na czym zależy Tobie? Napisz do nas, znajdziemy ofertę skrojoną na miarę Twoich potrzeb!

  1. Kiedy ostatnio remontowano lokal?

Dzięki temu pytaniu dowiesz się, kiedy to Ty będziesz musiał zainwestować w kupowane mieszkanie. Jak powinieneś zaplanować roczny budżet, aby udało się np. zrobić remont kuchni. Pamiętaj o pytaniu dotyczącym wymiany pionów wodno-kanalizacyjnych w budynku. To zawsze wiąże się z odświeżeniem lub remontem kuchni lub łazienki.

  1. Stan prawny: Czy mieszkanie jest odrębną własnością, spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu czy ma księgę wieczystą?

Ta wiedza pozwoli skutecznie i sprawnie przeprowadzić transakcję. Analizę tych zagadnień zawsze powinien zrobić agent nieruchomości lub notariusz.

  1. Od kiedy sprzedający jest właścicielem mieszkania?

Dzięki temu wiemy czy kupujemy od osoby prywatnej czy od handlarza, który przygotował mieszkanie do sprzedaży najczęściej tylko wizualnie, ukrywając wiele niedoróbek i wad.

  1. Jaki jest faktyczny metraż mieszkania – jaka jest powierzchnia użytkowa i całkowita.

Jeśli bierzesz kredyt, ta informacja jest bardzo istotna dla banku w procesie wyceny mieszkania. Zdarza się, że właściciele doliczają powierzchnię balkonu, piwnicy lub garażu do powierzchni użytkowej. Dzięki zakupie nieruchomości we współpracy z agencją nieruchomości, nie zapłacisz za metr kwadratowy piwnicy tyle ile za metr kwadratowy mieszkania!

  1. Sąsiedztwo to sprawa bardzo subiektywna, wszak jednych darzymy sympatią bardziej, innych mniej. Jednak, jeśli na prezentacji wymsknie się właścicielowi, że sąsiad hoduje ptaszniki lub jest miłośnikiem heavy metalu, to może wpłynąć na twoje decyzje zakupowe. 

Nie bój się pytać, a jeśli uważasz, że tak nie wypada, zleć to swojemu agentowi nieruchomości! Zapraszamy do In.House Nieruchomości | Kredyty. Nasi agenci wiedzą jak zadać trudne pytania i jakie wnioski wyciągnąć z odpowiedzi!