Kredyt "Na Start 2024"

Kredyt z dopłatą

Według informacji jakie uzyskaliśmy z Ministerstwa Rozwoju i Technologii, nowy program kredytowy, ma ruszyć w połowie 2024 roku. Na ten cel przeznaczono w budżecie 0,5 mld zł, a ze wsparcia mogłoby skorzystać około 50 tysięcy kredytobiorców.

Dla kogo przeznaczony jest kredyt z dopłatami?

- dla singla poniżej 35 roku życia

- osoby mające jedno dziecko – bez limitu wieku

- osoby, które nie miały i nie mają własnej nieruchomości – mieszkania ani domu (wyłączenia i wyjątki można szczegółowo omówić na spotkaniu z doradcą kredytowym – tu formularz kontaktowy)

- osoby, które posiadają jedno mieszkanie, a w ich gospodarstwie domowym jest przynajmniej troje dzieci.

 

W ramach programu planowane są także dopłaty do rat kredytów zaciągniętych do końca 2025 roku. Te dopłaty miałyby obowiązywać przez 10 lat i różnić się w zależności od wielkości gospodarstwa domowego. Wartości dopłat miałyby obniżać oprocentowanie kredytu w wysokości do:

- 1,5% max 200 tys. zł – dla gospodarstw jednoosobowych

- 1,5% max 400 tys. zł – dla gospodarstw dwuosobowych

- 1% max 450 tys. zł - dla gospodarstw trzyosobowych

- 0,5%  max 500 tys. zł – dla gospodarstw czteroosobowych

- 0% max 600 tys. zł dla gospodarstw pięciosobowych

 

Kredyt w ramach programu może zostać przeznaczony na zakup mieszkania lub domu (z rynku wtórnego lub pierwotnego), budowy domu jednorodzinnego lub na wkład mieszkaniowy w spółdzielni lub partycypację w Towarzystwie Budownictwa Społecznego (TBS)/Społecznej Inwestycji Mieszkaniowej (SIM).

 

Program "Mieszkanie na start" nie nakłada ograniczenia na kwotę kredytu. Dopłaty będą jednak udzielane jedynie do określonej wartości kapitału zaciągniętego zobowiązania:

• do 200 000 zł – dla singli,

• do 400 000 zł – dla gospodarstw domowych składających się z dwóch osób,

• do 450 000 zł – dla gospodarstw domowych trzyosobowych,

• do 500 000 zł – dla gospodarstw domowych czteroosobowych,

• do 600 000 zł – dla gospodarstw domowych pięcioosobowych,

• +100 000 zł za każdą dodatkową osobę w gospodarstwie domowym.

 

UWAGA!

Zasada jest taka, że dopłaty państwa obejmą jedynie kwotę ograniczenia, co można zobrazować na przykładzie rodziny trzyosobowej, zaciągającej kredyt na 500 000 zł. W takim przypadku dopłaty dotyczyć będą jedynie kwoty limitu, czyli 450 000 zł.

Warto jednak zaznaczyć, że limity te mogą zostać zwiększone w przypadku zakupu mieszkania w jednym z 18 największych miast w Polsce.

 

Umów się na bezpłatne badanie zdolności kredytowej